Zázrak pro pleť, se kterým je třeba zacházet opatrně: Znáte tajemný retinol? Toto radí odbornice

Poslední roky se stále častěji hovoří o kosmetické péči s retinolem. Někteří z nás ho už mají dávno odzkoušeni, pro jiné je velkou neznámou. Jisté je, že jeho benefity jsou vědecky prokázány při boji s vráskami a snaze o krásnější pleť. Je však dobré znát i jeho hrozby.

I v případě přípravků, které slibují jemnější koncentraci a denní používání, byste měli být podle dermatoložky raději opatrní.
Dermatoložka Michaela Blaško patří mezi ženy, které mají s retinolem a přípravky s jeho obsahem bohaté zkušenosti. Profesionální, ale také osobní. „Retinoidy jsou velmi často využívány k léčbě kožních onemocnění jako je akné nebo psoriáza, jelikož mají velmi silné protizánětlivé účinky. Ale protože já mám ráda takzvanou evidence based medicine a také evidence based kosmetiku (pozn. medicína založená na vědeckých důkazech), tak retinol je to látka, která je jednoznačně vědecky dokázána, že funguje na buněčné úrovni,“ vysvětlila odbornice.

Retinol a retinoidy se aktivně zapojují do procesu buněčné výměny v pokožce. „Kožní buňky se odlučují a odumírají přibližně jednou za 28 až 30 dní. Tento cyklus se opakuje každý měsíc. Pod odumírající kožní buňkou se tvoří nové mladé kožní buňky a právě aplikace retinoidů tuto obnovu kožních buněk velmi povzbuzuje a stimuluje také tvorbu kolagenu. Naši pleť nejen omlazuje tak, že je svěží, růžová, mladá, ale je také pevnější. Tím pádem se vyhlazují vrásky a pleť má jednotnější odstín, tón. Regulují se rozšířené póry, reguluje se tvorba mazu a má opravdu velmi blahodárné účinky na naši kůži,“ jmenuje Michaela Blaško. Nezapomíná však dodat důrazné slůvko ALE.
Negativem přípravků s retinoidy je fakt, že na každé pleti působí trochu jinak a každá pokožka je i jinak toleruje. Samotná Blaško to uvádí i na vlastním případě. „Preparáty s vitamínem A – retinoidy používám od dvanácti let, protože jsem měla akné. A tím, že tak blahodárně působí na kůži a využívají se iv anti-ageingové péči, jsem jim věrná už celé dekády,“ vysvětluje Michaela Blaško. „Moje kůže je na ně zvyklá, velmi dobře je toleruje. Ale ne každá kůže je taková – je třeba retinoidy do kosmetické péče zavádět postupně. Chce to od uživatelů jakousi disciplínu, spolupráci,“ pokračuje.

Dodržujte pravidla, odměna bude sladká
V první řadě je dobré vědět, že není vhodné používat retinol hned každý večer. I v případě přípravků, které slibují jemnější koncentraci a denní používání, byste měli být podle dermatoložky raději opatrní. „Začít můžete například dvěma aplikacemi do týdne, například úterý a pátek. Po dvou týdnech to můžete zkusit každý druhý večer a pokud zjistíte, že vaše pleť produkt toleruje, můžete produkty s retinolem zařadit do každovečerní rutiny,“ doporučuje lékařka.

Retinoidy jsou velmi často využívány k léčbě…Foto: SHUTTERSTOCK
Retinoidy jsou velmi často využívány k léčbě kožních onemocnění jako je akné nebo psoriáza, jelikož mají velmi silné protizánětlivé účinky.
Důležité je také vědět, že přípravky s retinolem jsou určeny pro večerní kosmetickou rutinu. Určitě je nepoužívejte ve dne, ráno či během dne. „Tím, že retinoidy ztenčují pokožku, UV záření je potom nebezpečnější. I ráno po večerní aplikaci je třeba na to myslet. Je nutné si pleť umýt, natřít ji nějakým hydratačním krémem a krémem s vysokým UV faktorem,“ komentuje kožní lékařka.

Do třetice je důležitou informací, jak kombinovat produkty s retinolem. Blaško v tom má jasno, nedoporučovala by kombinování více produktů s obsahem retinolu. „Máme-li například noční krém s koncentrovaným retinolem, neměli bychom používat před ním sérum s retinolem, a naopak. Zabráníme tak výraznějšímu podráždění kůže. Kosmetické produkty s retinoidy je dobré používat například s hydratačními krémy nebo také produkty pro zklidnění pleti. Například s niacinamidem,“ radí Michaela Blaško.

Pokud byste zjistili, že po nějakém měsíci, dvou pravidelného používání máte pleť jemně podrážděnou, je to podle lékařky v pořádku. „Mechanismus účinku retinoidů je právě tu pleť trošku podráždit, aby se zrohovatělá odumřelá vrstva pokožky odloučila a pod ní se vytvořila nová. Ale tehdy víme například takový krém vynechat na týden, aby se pleť uklidnila a poté se k němu vrátit.

Discover

Sponsor

Latest

Je aspirin opravdu medicínský zázrak. Netřeba to s ním přehánět. Proč?

Zatímco nadšenci zmíněného léku se ho zastávají pro jeho léčivé schopnosti, jiná skupina varuje, že jeho pravidelná konzumace v rámci prevence může...

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s...

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla,...

Skutečný příběh: Můj manžel mě začal podvádět, jeho reakce mě však šokovala více

S Martinem jsme se poznali ještě na střední škole. Zpočátku jsme byli jen kamarády, kteří spolu fungovaly v partii, přibližně na konci...

Otec se chvíli po rozvodu s mámou okamžitě oženil: Toto mi ukázalo, že za tím není nic víc než mužské ego

Lenčin otec to s mámou měl už delší dobu nahnuté. Neustálé hádky, nedorozumění ve společnosti, osočování a vzájemné obviňování se táhly už...