Zázrak pro pleť, se kterým je třeba zacházet opatrně: Znáte tajemný retinol? Toto radí odbornice

Poslední roky se stále častěji hovoří o kosmetické péči s retinolem. Někteří z nás ho už mají dávno odzkoušeni, pro jiné je velkou neznámou. Jisté je, že jeho benefity jsou vědecky prokázány při boji s vráskami a snaze o krásnější pleť. Je však dobré znát i jeho hrozby.

I v případě přípravků, které slibují jemnější koncentraci a denní používání, byste měli být podle dermatoložky raději opatrní.
Dermatoložka Michaela Blaško patří mezi ženy, které mají s retinolem a přípravky s jeho obsahem bohaté zkušenosti. Profesionální, ale také osobní. „Retinoidy jsou velmi často využívány k léčbě kožních onemocnění jako je akné nebo psoriáza, jelikož mají velmi silné protizánětlivé účinky. Ale protože já mám ráda takzvanou evidence based medicine a také evidence based kosmetiku (pozn. medicína založená na vědeckých důkazech), tak retinol je to látka, která je jednoznačně vědecky dokázána, že funguje na buněčné úrovni,“ vysvětlila odbornice.

Retinol a retinoidy se aktivně zapojují do procesu buněčné výměny v pokožce. „Kožní buňky se odlučují a odumírají přibližně jednou za 28 až 30 dní. Tento cyklus se opakuje každý měsíc. Pod odumírající kožní buňkou se tvoří nové mladé kožní buňky a právě aplikace retinoidů tuto obnovu kožních buněk velmi povzbuzuje a stimuluje také tvorbu kolagenu. Naši pleť nejen omlazuje tak, že je svěží, růžová, mladá, ale je také pevnější. Tím pádem se vyhlazují vrásky a pleť má jednotnější odstín, tón. Regulují se rozšířené póry, reguluje se tvorba mazu a má opravdu velmi blahodárné účinky na naši kůži,“ jmenuje Michaela Blaško. Nezapomíná však dodat důrazné slůvko ALE.
Negativem přípravků s retinoidy je fakt, že na každé pleti působí trochu jinak a každá pokožka je i jinak toleruje. Samotná Blaško to uvádí i na vlastním případě. „Preparáty s vitamínem A – retinoidy používám od dvanácti let, protože jsem měla akné. A tím, že tak blahodárně působí na kůži a využívají se iv anti-ageingové péči, jsem jim věrná už celé dekády,“ vysvětluje Michaela Blaško. „Moje kůže je na ně zvyklá, velmi dobře je toleruje. Ale ne každá kůže je taková – je třeba retinoidy do kosmetické péče zavádět postupně. Chce to od uživatelů jakousi disciplínu, spolupráci,“ pokračuje.

Dodržujte pravidla, odměna bude sladká
V první řadě je dobré vědět, že není vhodné používat retinol hned každý večer. I v případě přípravků, které slibují jemnější koncentraci a denní používání, byste měli být podle dermatoložky raději opatrní. „Začít můžete například dvěma aplikacemi do týdne, například úterý a pátek. Po dvou týdnech to můžete zkusit každý druhý večer a pokud zjistíte, že vaše pleť produkt toleruje, můžete produkty s retinolem zařadit do každovečerní rutiny,“ doporučuje lékařka.

Retinoidy jsou velmi často využívány k léčbě…Foto: SHUTTERSTOCK
Retinoidy jsou velmi často využívány k léčbě kožních onemocnění jako je akné nebo psoriáza, jelikož mají velmi silné protizánětlivé účinky.
Důležité je také vědět, že přípravky s retinolem jsou určeny pro večerní kosmetickou rutinu. Určitě je nepoužívejte ve dne, ráno či během dne. „Tím, že retinoidy ztenčují pokožku, UV záření je potom nebezpečnější. I ráno po večerní aplikaci je třeba na to myslet. Je nutné si pleť umýt, natřít ji nějakým hydratačním krémem a krémem s vysokým UV faktorem,“ komentuje kožní lékařka.

Do třetice je důležitou informací, jak kombinovat produkty s retinolem. Blaško v tom má jasno, nedoporučovala by kombinování více produktů s obsahem retinolu. „Máme-li například noční krém s koncentrovaným retinolem, neměli bychom používat před ním sérum s retinolem, a naopak. Zabráníme tak výraznějšímu podráždění kůže. Kosmetické produkty s retinoidy je dobré používat například s hydratačními krémy nebo také produkty pro zklidnění pleti. Například s niacinamidem,“ radí Michaela Blaško.

Pokud byste zjistili, že po nějakém měsíci, dvou pravidelného používání máte pleť jemně podrážděnou, je to podle lékařky v pořádku. „Mechanismus účinku retinoidů je právě tu pleť trošku podráždit, aby se zrohovatělá odumřelá vrstva pokožky odloučila a pod ní se vytvořila nová. Ale tehdy víme například takový krém vynechat na týden, aby se pleť uklidnila a poté se k němu vrátit.

Discover

Sponsor

Latest

Víte, že existuje tzv. Bristolská škála typů stolice?

Je to diagnostický lékařský nástroj, který rozděluje jednotlivé formy lidské stolice do sedmi kategorií. Byl vyvinut jako nástroj pro klinické hodnocení v...

K odbornému lékaři opět potřebujete výměnný lístek

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP) vzhledem k aktuální pandemické situaci přehodnotila veřejný příslib a od 1. června se vrací k potřebě směnných lístků.

Nejlepší čaje na hubnutí: Tyto dokáží zrychlit metabolismus, spalování tuků a snížit krevní tlak

Některé čaje dokážou zrychlit metabolismus a tím i spalování tuků. Kupujte ale čaje kvalitní, nejlépe v čajovnách. Tam byste měli mít jistotu,...

Elixír pro naši krásu, pomoc pro zdraví: Znáte příznivé účinky šeříku? 7 způsobů, jak jej využijete nejlépe

Při toulkách přírodou jste na něj určitě natrefili. Šeřík je kvetoucí rostlina, charakteristická bohatými fialovými květy, které i krásně voní. Právě uklidňující...

Chcete mít pěkný vchod? Vyzdobte ho rostlinami podle sezóny

Střídání ročních období přináší přirozenou obměnu zahrady a jejího vzhledu. Tyto změny můžeme krásně ukázat již při vstupu do příbytku a navodit...