Je to diagnostický lékařský nástroj, který rozděluje jednotlivé formy lidské stolice do sedmi kategorií. Byl vyvinut jako nástroj pro klinické hodnocení v roce 1997 pro hodnocení prospěšnosti léčby různých onemocnění střev.
- typ: Jednotlivé tvrdé hrudky jsou jako ořechy a obtížně se vypuzují. Mohou být také černé. Jedná se o dlouhý tranzit stolice, přes 100 hodin.
- typ: Prodloužená, ale hrudkovitá stolice ve tvaru klobásy.
- typ: Prodloužená stolice jako klobása, ale s prasklinami na povrchu (může být černá).
- typ: Hadovitá stolice, která je hladká a měkká (standardní stolice).
- typ: Měkké kuličky stolice s jasně řezanými hranami (s jasnými okraji).
- typ: Nadýchané kousky se zubatými okraji, kašovitá stolice (průjem).
- typ: Vodnatá, tekutá stolice bez pevných kousků (průjem). Jedná se o krátký tranzit stolice, asi 10 hodin.
Typy jeden a dva se označují jako zácpa, přičemž standardní, optimální stolice jsou trojka a čtyřka, neboť umožňují snadno se vyprázdnit, i když neobsahují přebytečnou tekutinu. Číslo pět znamená, že člověk má nedostatek vlákniny a typy šest a sedm jsou příznakem průjmu.
Forma stolice závisí i na čase, který setrvá v tlustém střevě, píší v odborném článku pro Pediatrickou praxi MUDr. Jana Kosnáčová a prof. MUDr. Ludmila Podracká. Říká se tomu „colonic transit time“. Při delším pobytu v tlustém střevě se počet stolic snižuje. Podle Bristolské škály typů stolice typ 1 znamená nejpomalejší tranzit a typ 7 nejrychlejší tranzit, čili průjem.
Zdravé a časté vyprazdňování podporuje dostatečná hydratace, zaujetí správné polohy při vyprazdňování (20–25 cm vysoký stolek pod nohy při sezení na záchodové míse), správné množství vlákniny rozpustné ve vodě (v zelenině a ovoci), která ve střevech vytváří gel, což zlepšuje trávení. Někteří lidé se zácpou nadměrně užívají otruby nebo vločky (nerozpustnou vlákninu) a je-li člověk dehydratován, objem stolice se zvětší a ta se stane tvrdší. O to těžší je vyprázdnit se. Snažme se proto vyhnout situaci, že pijeme málo tekutin, jíme málo ovoce a zeleniny a konzumujeme velké množství otrub.
K prevenci zácpy je nutná fyzická aktivita (10 tisíc kroků denně), vybudování defekačního reflexu (pravidelné vyprázdnění v určitou hodinu) atp. V ideálním případě by člověk měl mít stolici třetího nebo čtvrtého typu, ne příliš tmavou nebo příliš světlou (optimálně světle hnědou). „Problémy může naznačovat špatný, hnilobný zápach (během i po vyprázdnění) a mastné skvrny na povrchu vody v toaletě,“ píše se v publikaci „Autoimunitní choroby“ na téma diagnostiky střevních problémů.