Jak se opravdu stravují čeští školáci? Kolik jich pravidelně snídá? Jak často konzumují fastfood?

Problémy s nadváhou či obezitou se stále více projevují iu dětí.

Jak se stravuje vaše dítě?
Zdravá a vyvážená strava je základem pro správné fungování člověka. V dětství má navíc velký vliv na zdravý růst a celkový vývoj, proto jsou osvojení správných stravovacích návyků a pozitivní vztah k pohybu již v mladém věku velmi důležité.

Ve spojitosti s narůstající obezitou si na stravování dětí už potřetí posvítil projekt zdravé výživy a volitelný předmět „Vím, co sním“. Průzkum nabízí reálný obraz o tom, jak se školou povinné děti stravují, zda mají dostatek pohybu a jak se situace vyvinula za posledních pět let.

Problémy s nadváhou či obezitou se stále více projevují iu dětí. Způsobovat mohou množství zdravotních komplikací, jakými jsou srdečně-cévní onemocnění, zažívací potíže, deprese, ale i mnoho dalších. Podle průzkumu trpí na Slovensku nadváhou více než 20% dětí dotázaných rodičů. Od roku 2019 se počet dětí, které podle BMI indexu trpí nadváhou, zvýšil o 2 procentní body, přičemž nejčastěji jsou to děti ve věku 12 až 13 let.

Výsledky průzkumu poukazují na tři faktory, které nejvíce ovlivňují nadváhu u dětí: pohyb, pití slazených nápojů a snídaně. Ukázalo se, že děti, které se více hýbou a snídají každý den, mají nadváhu méně často. Naopak, častěji se projevila nadváha u dětí, které pijí více slazených nápojů. Významným faktorem podílejícím se na stravovacích návycích dětí je také sociálních status a informovanost rodičů.

Pravidelná snídaně

Průzkum ukázal, že konzumace snídaně hraje v prevenci nadváhy dětí důležitou roli. Děti, které snídají jen jednou či dvakrát týdně, mají nadváhu častěji než děti, které snídají každý den. Počet snídacích dětí však mírně klesá. Ve srovnání s výsledky průzkumu z roku 2017 klesl počet dětí, které snídají každý den, o 2 procentní body a stoupl počet těch, kdo nesnídají vůbec, o 4 procentní body. Pozitivní je, že stále většina dětí (88 %) snídá alespoň v jeden pracovní den, z čehož 66 % snídá každý den. Výrazně častěji snídají každý pracovní den mladší žáci třetích a čtvrtých ročníků základní školy. Jídlo, které žákům rodiče doma připraví, je obvykle kvalitnější než to, co si koupí rychle v obchodě. Až 87 % snídacích dětí má jídlo připraveno doma. Důvody, pro které děti vynechávají snídani, se různí – většina dětí (31 %) snídá až ve škole, nebo prostě nemá chuť (26 %).

Školáci a svačina

Naopak konzumace svačiny se mírně zvýšila. Až 99 % dětí navštěvujících třetí až šestý ročník základní školy je svačinu alespoň v jeden pracovní den, z toho 88 % svačí každý den. Ve srovnání s rokem 2017 stoupl počet dětí, které mají pravidelnou svačinu, o 4 procentní body. Zároveň vzrostl počet dětí (73 %) s doma připravenou svačinkou – dokonce o 13 procentních bodů.

Slazené nápoje a fastfood

Slazené nápoje jsou u dětí stále populární. Přestože se četnost jejich konzumace od roku 2019 snížila, počet konzumentů se neliší. Každý den pije slazené a ochucené nápoje 21 % dětí. Pokud jde o objem, děti s nadváhou vypijí výrazně častěji 1,5 litru slazených nápojů týdně než děti bez nadváhy.

I popularita jídel z rychlého občerstvení nepříznivě ovlivňuje naše zdraví, děti jej však konzumují v podobné míře jako před pěti lety. Tři čtvrtiny dětí konzumují nezdravá jídla alespoň jeden pracovní den. Šestadvacet procent dětí tento druh jídla nekonzumuje vůbec, 7% ho konzumuje každý den. Výsledky průzkumu hovoří také o konzumaci sladkostí. Všechny děti respondentů jedí sladkosti alespoň jeden až dvakrát týdně, 43 % každý den. Z toho až 22 % dětí sní více než jednu porci.

Pohyb našich dětí

Pozitivním zjištěním je, že od roku 2019 se zvýšila frekvence pohybových aktivit u dětí. Drtivá většina, konkrétně až 94% dětí sportuje alespoň některý den v týdnu, z toho až 26% každý den. Zajímavým zjištěním bylo, že z dětí, které vykonávají sportovní či mimoškolní aktivitu každý den, je až 39% z malých obcí a jen 12% z velkých měst.

Discover

Sponsor

Latest

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení,...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Pomalu se blíží čas sladkých melounů! Jak připravit neodolatelný sorbet?

Zralý a sladký červený meloun patří k létu tak jako slunce a voda. Sorbet z červeného melounu - vyzkoušíte?Pokud...

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde...

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že...