Je aspirin opravdu medicínský zázrak. Netřeba to s ním přehánět. Proč?

Zatímco nadšenci zmíněného léku se ho zastávají pro jeho léčivé schopnosti, jiná skupina varuje, že jeho pravidelná konzumace v rámci prevence může přinášet jistá zdravotní rizika.

Jak je na tom medicínský „zázrak“
Odborníci si v nejnovějším výzkumu nedávají ubrousek před ústa. Každodenní užívání aspirinu může podle nich více ublížit než pomoci. The New York Times píše, že miliony Američanů pravidelně konzumují tento lék ve víře, že se vyhnou srdečnímu infarktu nebo mrtvici. Kromě toho se tyto pilulky často používají při bolestech různého druhu, zejména hlavy a jiných onemocnění. Jak uvádí americký deník, uvedený lék nedoporučují jisté skupině lidí. Konkrétně mluví o starších nad 70 let.

Ochrání před infarktem a mrtvicí?
Skupina odborníků, jejichž výzkum shrnul web nytimes.com zkoumala skutečný přínos aspirinu v rámci prevence srdečních chorob aspirinu. Jejich zjištění přinesla několik překvapení. Profylaxe u tohoto druhu léčiva je nízká a hrozí více škody než užitku. Popularita léčivé pilulky začala již před několika desetiletími. Vědci zjistili, že lék potlačuje nejen bolest, ale může chránit srdce před infarktem a mozek před mrtvicí.

Nedávno se však objevila modernější doporučení, která shrnula asi šestiletý výzkum. Podle člena pracovní skupiny Dr. Johna Wonga může aspirin způsobovat zvýšené riziko vnitřního krvácení. „Škody, které může způsobit, jsou vyšší, než jsme si mysleli v roce 2016,“ říká o pokroku ve zkoumání vedlejších účinků léku.

K prevenci?
Prevence užívání aspirinu je primární a sekundární. Při první se týká zejména lidí, kteří nikdy nepřekonali infarkt či mozkovou příhodu a také nemají žádné srdeční onemocnění. Vědci do této skupiny nezahrnují lidi, kteří mají vysoký krevní tlak (hypertenzi), neboť podle nich nejde o onemocnění srdce. Lidé, kteří užívají aspirin v rámci sekundární prevence, již prodělali srdeční infarkt nebo mrtvici. V takovém případě je pro ně pravidelná konzumace zmíněného léku méně bezpečná.

Výzkum naznačuje, že přínos denního používání aspirinu pro dospělé ve věku 40 – 59 let je minimální. Pokud se přesto rozhodnou každých čtyřiadvacet hodin konzumovat aspirin, riziko kardiovaskulárních onemocnění se může zvýšit až o 10 %. Další čerstvá studie zjistila, že asi jedna třetina Američanů nad 40 let pravidelně užívá tento lék. Aspirin v rámci primární prevence užívá až 45 % osob nad 70 let. Chybou takzvaného nadužívání této pilulky je podceňování jejích zdravotních přínosů. Jednoduše řečeno, nevnímáme ho jako lék, ale jako druh vitamínu.

„Mnoho lidí nepovažuje aspirin za lék, ale vnímají ho jako vitamín. To, že se jedná o volně prodejný lék však neznamená, že je to lék jen s výhodami a bez rizik,“ říká kardiolog Dr. Amit Khera. Jedních dechům je třeba dodat, že Americká asociace srdečních chorob nedoporučuje každodenní používání tohoto léku u lidí nad 70 let.

Měl hvězdy nástup
Aspirinu se dávalo v minulosti několik zvučných přívlastků. Označoval se jako lék století. Jeho původ je ve vrbové kůře, protože Hippokrates doporučoval vývar z kůry při bolestech a horečce. V 19. století extrahoval jistý německý lékař z vrbové kůry salicin az něj zase kyselinu salicylovou. Umělá výroba této sloučeniny vedla k jejímu širokému používání, jenže nešlo o dokonalý lék. Časem ho vylepšili a změnili jej na kyselinu acetylsalicylovou, přičemž v následujících desetiletích zažil svou úspěšnou cestu napříč historií.

Odborníci v žádném případě nezavrhují užívání této pilulky. Jejich cílem, co se snažili zdůraznit iv The New York Times, je jen to, abychom se ho nesnažili konzumovat pravidelně a v době, kdy nemáme žádné zdravotní potíže.

Discover

Sponsor

Latest

I letní drinky jsou nástrahou pro vysněnou postavu: Mohou být kalorické až jako 4 kopečky zmrzliny! Které naopak neuškodí sexy bříšku?

Mimořádně populární u žen, které si rády posedí na terásce, jsou v poslední době různé osvěžující citronády a ovocné limonády. Pozor ale,...

Dvě kamarádky rozjeli mezi prvními cukrárna s koláči pro celiatiky. Jejich dobroty si zamilovali i lidé bez intolerancí

Jak byste se čtenářům představili?Voláme se Nina a Tímea, známe se už několik let. Poznali jsme se na cvičák na tréninku se...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Víte, že existuje tzv. Bristolská škála typů stolice?

Je to diagnostický lékařský nástroj, který rozděluje jednotlivé formy lidské stolice do sedmi kategorií. Byl vyvinut jako nástroj pro klinické hodnocení v...

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že...