Mýty a fakta o kůži a melanomu

Jaké jsou nejčastější pověry spojované s kůží, znaménky a melanomem?

Mýtus: Pokud si dám znaménko vyříznout, dojde k jeho rozsevu…

Fakt: Tato často zakořeněná mylná představa vychází z nesprávně vysvětlované zkušenosti. Určitě ve svém okolí naleznete někoho, kdo šel na operaci nádoru, vrátil se z nemocnice a později se u něj objevily nádorové metastázy. Může tak vzniknout dojem, že pokud by nedovolil, aby se v jeho nádoru „spárali“ chirurgové, rakovina by se mu „nerozlezla“ po těle. Realita je však jiná. Právě takový pacient vyhledal lékaře pozdě. Z nádoru ještě před jeho odstraněním stihla v organismu vzniknout nová „dceřiná ložiska“, která se projevila později, až po odstranění „rodičovského“ nádoru. Pacienta tedy „nezahubil“ chirurg, který „rodičovský“ nádor vyřízl, ale pozdní příchod pacienta k odborníkovi.

Onkodermatoložka Murárová v pořadu „Jde o zdraví“: Může UV lampa na gelové nehty vést ke melanomu?
Mýtus: Je to dobré, podezřelé mateřské znaménko se začíná odbarvovat, ztrácí původní barvu, obranný systém těla se s ním tedy pravděpodobně vyrovnal…

Fakt: Takové změny se mohou dít v tzv. regredujícím, ustupujícím melanomu, tedy nemusí být vůbec příznivým znamením. Podobné změny původně klidného mateřského znaménka by v nás neměly vzbuzovat dojem, že je všechno v pořádku. Měl by to být pro nás stejně závažný důvod k návštěvě odborníka, jako když mateřské znaménko mění svůj tvar a barvu směrem k tmavšímu odstínu.

Mýtus: Z mateřského znaménka mi vyrůstají chlupy. Nemusím se tedy obávat kožní rakoviny.

Fakt: „Vlasatá“ vrozená mateřská znaménka mají stejný sklon k možnému zhoubnému bujení jako jakékoli jiné pigmentové névy – znaménka.

Mýtus: Plochým znaménkům nemusím věnovat velkou pozornost, nebezpečnější jsou ty, co vyrůstají nad okolní kůži…

Fakt: Při pravidelných kontrolách své kůže je třeba věnovat pozornost všem mateřským znaménkům. Tzv. intradermální névy vyrůstající nad kožní povrch, které jsou nápadnější a z kosmetického hlediska více překážející, téměř nikdy nejsou příčinou vzniku melanomu. Na druhé straně více plochých znaménka je z hlediska svého buněčného složení mnoho „živší“ a zhoubný melanom se z nich může vyvinout mnohem dříve. Takové rozdíly nejlépe posoudí zkušené oko odborníka vyzbrojeného speciálními optickými vyšetřovacími přístroji.

Mýtus: Strhl jsem si mateřské znaménko. Krvácelo to, asi už mám rakovinu…

Fakt: Stržení „klidného“ mateřského znaménka není žádnou tragédií. Poraněné znaménko je třeba dobře vydezinfikovat a většinou se samo úplně zhojí. Pokud nedojde k úplnému zhojení poraněného znaménka, je vhodné vyhledat kožního lékaře, který ložisko zkontroluje a zváží další postup. Úplně jiná věc je však v případě, že znaménko začne krvácet samo od sebe.

Mýtus: Melanom nazývají také černou rakovinou. Je proto vždy tmavý…

Fakt: Není to pravda. V abecedě melanomu se dozvíte, že zhoubná znaménka sice mají většinou různé odstíny hnědé či černé barvy, ale může se v nich objevit dokonce i červená, bílá, ale i modrá barva! Melanomy mohou nejen tmavnout, ale mohou naopak barvu i ztrácet. Melanom může někdy vypadat jen jak dlouho se nehojící, mokvající a svědící „vyrážka“. Agresivní typ melanomu je často zcela bez pigmentu, objeví se jako rychle rostoucí růžový uzlík.

Discover

Sponsor

Latest

K odbornému lékaři opět potřebujete výměnný lístek

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP) vzhledem k aktuální pandemické situaci přehodnotila veřejný příslib a od 1. června se vrací k potřebě směnných lístků.

Dvě kamarádky rozjeli mezi prvními cukrárna s koláči pro celiatiky. Jejich dobroty si zamilovali i lidé bez intolerancí

Jak byste se čtenářům představili?Voláme se Nina a Tímea, známe se už několik let. Poznali jsme se na cvičák na tréninku se...

I letní drinky jsou nástrahou pro vysněnou postavu: Mohou být kalorické až jako 4 kopečky zmrzliny! Které naopak neuškodí sexy bříšku?

Mimořádně populární u žen, které si rády posedí na terásce, jsou v poslední době různé osvěžující citronády a ovocné limonády. Pozor ale,...

Mýty a fakta o kůži a melanomu

Jaké jsou nejčastější pověry spojované s kůží, znaménky a melanomem? Mýtus: Pokud si dám znaménko vyříznout, dojde k jeho...

Pomalu se blíží čas sladkých melounů! Jak připravit neodolatelný sorbet?

Zralý a sladký červený meloun patří k létu tak jako slunce a voda. Sorbet z červeného melounu - vyzkoušíte?Pokud...