Britští vědci použili úpravu genů pro zvýšení vitamínu D v rajčatech

Britští vědci použili technologii pro úpravu genů s cílem vytvořit obohacená rajčata se zvýšeným obsahem vitamínu D.

Výzkum byl zveřejněn v žurnálu Nature Plant. Vědci z výzkumného institutu John Innes Centre v anglickém městě Norvich toto rajče vytvořili tak, že deaktivovali jeden z jejích genů.

Rajčata přirozeně vytvářejí množství výchozích chemických látek pro tvorbu vitamínu D. Tyto rostliny je však využívají k výrobě jiných látek pro svou potřebu, píše portál Sky News.

Odstraněním genu, který tuto chemickou změnu způsobuje, vědci zvýšili úroveň prekurzorů vitamínu D. Sluneční záření dopadá na listy a rajčata následně tyto chemické látky přetvářejí na vitamín D3.

„Čtyřicet procent Evropanů trpí nedostatkem vitamínu D a na světě je to až miliarda lidí,“ řekla profesorka Cathy Martinová z John Innes Centre. „Rajčata mohou být vyvíjena jako udržitelný rostlinný zdroj vitamínu D3,“ dodala.

Úprava genů je zásadně odlišná od tradiční genetické modifikace (GM). Většina geneticky modifikovaných produktů obsahuje syntetický gen nebo gen vložený z jiného organismu. Současná britská legislativa, která je převzata z evropského práva, nerozlišuje mezi GM a úpravou genů, vysvětluje Sky News a dodává, že proto je „prakticky nemožné“ dodat geneticky upravené produkty na trh.

Nový zákon, který připravuje britská vláda, má omezení v této oblasti změnit. Tato právní norma má usnadnit vývoj a prodej geneticky obohacených obilovin.

Discover

Sponsor

Latest

Snídáme ho, oběd, večeře: Neodmyslitelná součást jídelníčku, ale o jeho vlivu na zdraví víme málo

Snídáme ho, oběd, večeře. Pečivo je neodmyslitelná součást našeho jídelníčku a přesto o něm a jeho vlivu na zdraví víme stále až...

Zázrak pro pleť, se kterým je třeba zacházet opatrně: Znáte tajemný retinol? Toto radí odbornice

Poslední roky se stále častěji hovoří o kosmetické péči s retinolem. Někteří z nás ho už mají dávno odzkoušeni, pro jiné je...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s...

Koupelnové trendy: Vytvořte si domácí SPA, ve kterém vaše tělo rozkvete do nové krásy

Koupelna je místo, ze které si ve svém domově můžete vyčarovat příjemné domácí SPA. Stačí se inspirovat nejnovějšími interiérovými trendy, které hovoří...