I letní drinky jsou nástrahou pro vysněnou postavu: Mohou být kalorické až jako 4 kopečky zmrzliny! Které naopak neuškodí sexy bříšku?

Mimořádně populární u žen, které si rády posedí na terásce, jsou v poslední době různé osvěžující citronády a ovocné limonády. Pozor ale, pokazí vám těžce vydřenou linii.

Jak vybrat limonádu, která neuškodí postavě?
Když se vypravíte do města posedět si a poklepat s kámoškami, určitě máte během teplých dnů chuť na něco dobrého a fresh, což uhasí vaši žízeň. Trendem sezóny jsou nejrůznější dobře vypadající limonády připravované z ovocné šťávy, kousků čerstvého ovoce, ovocného pyré ale i sirupů. Pozor ale na ně, neboť mohou být pěkně záludné. Mezi pitím, které si v teplých dnech můžete dát, jsou velké kalorické rozdíly.

Tyto drinky jsou kalorická bomba
I když se vám v menu vašeho oblíbeného baru zalíbí dokonalé obrázky vystajlovaných sklenic se svěžími barevnými a letními drinky, dobře si promyslete, který si dopřejete. „Obyčejná citronáda z vody a citrónové šťávy, je super výběr a zapadá nejen do udržovací, ale i redukční diety.

Na rozdíl od ní ostatní varianty nápojů, nejvíce však varianty limonády se sirupem a ovocem, jsou kalorickou bombou a svým obsahem jednoduchých cukrů až dvojnásobně překračují jejich denní doporučené množství,“ řekla hned na úvod ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® PhamDr. Kateřina Skybová.

Tolik kalorií jako zmrzlina
Kalorická hodnota letních fresh limonád vás opravdu pořádně překvapí. „Půl litrové limonády se kaloricky dají porovnat se 4 kopečky zmrzliny (160 g) i když složením živin jsou samozřejmě jiné. Limonády nemají žádný tuk či proteiny, energie pochází jen z cukrů.

Energeticky lze půl litru limonády porovnat i například s cca 400 g jablek (3 jablka), 250 g banánů (2 – 2,5 banánu), nebo půl litru džusu,“ doplnila. Když si dáte za večer třeba dvě, tak to jste rovnou mohli sníst 320 g zmrzliny, což je už pořádné množství a jen tak lehce to nespálíte.

Mnohé podniky vám bez problémů namixují limonádu z ovocného pyré. Ty jsou pro vaši letní postavičku mnohem výhodnější než drinky se sirupem. 350 kJ/80 kcal, tedy až 4x méně. Lepší volbou jsou bez debaty limonády s ovocným pyré, ovocnou šťávou nebo ovocem,“ navrhuje Skybová.

Kaloricky jsou stejné. Pokud si myslíte, že existuje lepší alternativa sirupu, například bezová, pomerančová, okurková, grepová, či broskvová limonáda, tak se mýlíte, protože v kaloriích jsou naprosto stejné. „Pokud je v limonádě sirup nebo cukr, bude kalorická a je jedno jakou bude mít příchuť,“ řekla odbornice na zdravé stravování.

Kterou limonádu si tedy vybrat?
Obrovské kalorické bombě se při posezení na terásce můžete vyhnout a přitom se příjemně osvěžit nízkokalorickým drinkem. „Pokud si máte vybrat něco jiného kromě vody a minerálky, dejte si raději citronádu s mátou, rozmarýnem, okurkou nebo nakrájeným ovocem. Sladké nápoje jsou velmi častým důvodem tloustnutí, jak u dětí a mladých, tak iu dospělých žen i mužů,“ doporučuje Skybová.

Glass of Mojito/ Caipirinha/ Blue curacao alcohol drink with cocktail straws and decoration

Se sirupem také opatrně
Pokud si budete limonády během léta připravovat doma pro sebe nebo svoji rodinu či kamarádky, sirupem vždy šetřete. „V limonádách lze bez problémů použít i stévie, která nemá kalorie, nebo jiné alternativní sladidlo jako cukr, například xylitol, či erythritol, což sníží kalorickou hodnotu asi o třetinu, ale při hubnutí vám ani tyto sladké drinky nepomohou. Zvyšují totiž chuť na sladké,“ říká na závěr ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® PhamDr. Kateřina Skybová.

Porovnejte si kalorické hodnoty:
Citronáda bez cukru

1 citron

5 dcl vody/ minerálky

Energie: 150 kJ/ 36 kcal

Sacharidy: 6 g

Citronáda s cukrem

1 citron

5 dcl vody/ minerálky

2 čajové lžičky cukru

Energie: 320 kJ/ 77 kcal

Sacharidy: 16 g

Broskvová limonáda bez sirupu

½ broskve

0,5 dcl broskvového džusu

Šťáva z ½ citronu

4 dlc minerálky

Energie: 260 kJ/ 62 kcal

Sacharidy: 13,5 g

Broskvová limonáda se sirupem

½ broskve

0,5 dcl broskvového sirupu

Šťáva z ½ citronu

4 dlc minerálky

Energie: 875 kJ/ 209 kcal

Sacharidy: 50 g

Discover

Sponsor

Latest

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D,...

Do komunikace s partnerem vsuňte tuto větu! Spousta věcí se změníMáte občas pocit, že mezi vámi a partnerem je jaksi příliš nedorozumění?

Případně, že malé konflikty rychle eskalují a následně už z vašich úst odeznívají věty, které toho druhého velmi zraňují? Potom to může...

Vyzkoušela množství brigád a vyplatilo se, dnes si plní sen: Kristína se míchání vůní věnovala ve francouzském Grasse

Jak vznikla myšlenka vyrábět veganské sojové svíčky a kdo za samotnou značkou stojí?Již během studentských let na střední škole jsem byla aktivní...

Mýty a fakta o kůži a melanomu

Jaké jsou nejčastější pověry spojované s kůží, znaménky a melanomem? Mýtus: Pokud si dám znaménko vyříznout, dojde k jeho...

Elixír pro naši krásu, pomoc pro zdraví: Znáte příznivé účinky šeříku? 7 způsobů, jak jej využijete nejlépe

Při toulkách přírodou jste na něj určitě natrefili. Šeřík je kvetoucí rostlina, charakteristická bohatými fialovými květy, které i krásně voní. Právě uklidňující...