Britští vědci použili technologii pro úpravu genů s cílem vytvořit obohacená rajčata se zvýšeným obsahem vitamínu D.
Výzkum byl zveřejněn v žurnálu Nature Plant. Vědci z výzkumného institutu John Innes Centre v anglickém městě Norvich toto rajče vytvořili tak, že deaktivovali jeden z jejích genů.
Rajčata přirozeně vytvářejí množství výchozích chemických látek pro tvorbu vitamínu D. Tyto rostliny je však využívají k výrobě jiných látek pro svou potřebu, píše portál Sky News.
Odstraněním genu, který tuto chemickou změnu způsobuje, vědci zvýšili úroveň prekurzorů vitamínu D. Sluneční záření dopadá na listy a rajčata následně tyto chemické látky přetvářejí na vitamín D3.
„Čtyřicet procent Evropanů trpí nedostatkem vitamínu D a na světě je to až miliarda lidí,“ řekla profesorka Cathy Martinová z John Innes Centre. „Rajčata mohou být vyvíjena jako udržitelný rostlinný zdroj vitamínu D3,“ dodala.
Úprava genů je zásadně odlišná od tradiční genetické modifikace (GM). Většina geneticky modifikovaných produktů obsahuje syntetický gen nebo gen vložený z jiného organismu. Současná britská legislativa, která je převzata z evropského práva, nerozlišuje mezi GM a úpravou genů, vysvětluje Sky News a dodává, že proto je „prakticky nemožné“ dodat geneticky upravené produkty na trh.
Nový zákon, který připravuje britská vláda, má omezení v této oblasti změnit. Tato právní norma má usnadnit vývoj a prodej geneticky obohacených obilovin.