Případně, že malé konflikty rychle eskalují a následně už z vašich úst odeznívají věty, které toho druhého velmi zraňují? Potom to může být znak toho, že je třeba popracovat na vzájemné komunikaci. „Odelepit“ se od zažitých útočných vět a použít jinou slovní kombinaci, která dokáže výrazně vylepšit komunikaci ve vašem vztahu.
Když se opět ocitnete v situaci, která vás rozruší či rozčílí, namísto obvinění a útoku, zvolte jiné věty. Příkladem může být hádka, kdy partnerovi vyčítáte, že tráví více času s kamarády než s vámi.
Namísto útočného: „Vždycky jim dáš přednost přede mnou“, zkuste použít spojení jako: „Mám pocit, že si vytváříš nový okruh přátel, kterého nemohu být součástí.“ Pokud vložíte do věty formulky jako „cítím se“, „mám pocit“, zda „pociťuji“, zcela změníte strategii komunikace, která vytváří prostor pro klidnou diskusi.
Mluvit v novém vztahu o těch předchozích? Zde jsou důvody, proč ano
Tato komunikační strategie sahá až k psychologovi Marshallu B. Rosenbergovi, známému americkému psychologovi, který vytvořil koncept nenásilné komunikace. Každý, kdo začne větu tímto způsobem, umožní druhé osobě pochopit, jak se cítí ve svém vlastním emocionálním světě – aniž by partner získal pocit, že ho někdo obviňuje. Může tak vidět, jak byly jeho činy vnímány, i když to možná vůbec nebylo jeho záměrem.