Topolovka kvete ve druhém roce, jenže tehdy ji i chytá rez. Jak tomu předejít?

Dvouletá topolovka růžová z čeledi slézovitých se vysazuje od května, dorůstá přibližně na dva metry a v různých barevných odstínech podle sorty kvete během prázdninových měsíců svého druhého roku. Náchylnost na rez slézovou je mrzutá, ale paradoxně právě díky dost hojnému výskytu přišli pěstitelé na několik metod potlačování této choroby.

Pochází z přední Asie a v našich končinách se pěstuje tak dlouho, že zejména v nížinnějších oblastech i splanela a rozšířila se na neudržovaná teritoria. V zahradě představuje topolovka růžová (Alcea rosea) nápadný dekorativní prvek. Až 10centimetrové květy vyrůstají většinou ve skupinách po pěti-šesti, a to z paží horních listů. Mírně vykrojené korunní lupínky bývají červené, fialové nebo růžové barvy, vzácněji bílé či žluté. Nahé dolní části plstnatých býl se žádá překrýt nižšími sousedy v předních řadách smíšené ozdobné plochy.

Žluté skvrnky a hnědavé puchýřky
Největší hrozbou pro topolovku růžovou, kterou najdete i pod označením proskurník růžový a vzácnější malva, je rez slézová (Puccinia malvacearum) – prosperuje především v chladném a vlhkém počasí. Plísňové onemocnění nejen výrazně narušuje estetický dojem: vede k odumírání listů, stonků a při rozsáhlém napadení rostlinu umoří. Projevit se už může na jaře během tvorby prvních listů. Shora se na nich objevují žluté skvrnky a zespodu ploché hnědavé puchýřky – tuhé shluky výtrusů. Takto postižené listy hnědnou, usychají a opadávají.

Hlavním preventivním opatřením proti rzi slézové je důkladná kontrola sazeničky topolovky růžové před koupí a jejím umístěním do záhonu. Riziko napadení okrešete i výběrem převážně slunečného stanoviště, zavlažováním ke kořenům a zachováváním dostatečných vzdáleností mezi rostlinami. Minimální spon je 60×40 cm, spíše však naměřte až 80×80 cm. Pomáhá i pravidelné hnojení v souladu s agrotechnickými doporučeními, neboť vegetaci posiluje.

Z kompostu se spóry dále šíří
Pokud jste se plege navzdory vší opatrnosti nevyhnuli, okamžitě poobtrhejte nemocné listy topolovky růžové a zlikvidujte je. V žádném případě je nevyhazujte do kompostu nebo nenechávejte volně na pozemku, jinak se spóry budou šířit. Biologickou zbraní je sprej ze samčí kapradiny (Dryopteris filix-mas) nebo orličníku obyčejného (Pteridium aquilinum). Shodně je nechte v poměru jeden kilogram na deset litrů tekutiny odstát v dešťové vodě a bez ředění aplikujte jako postřik. Nezapomeňte na rub listů. Zákrok zopakujte přibližně po dvou týdnech. Podobně se osvědčil česnekový vývar a fenyklový olejíček.

Organické antifungální přípravky
Mezistupněm od svépomocných naturálních opatření k průmyslovým chemickým fungicidům jako krajnímu řešení jsou komerční organické antifungální přípravky na bázi bylinek, minerálů a síry. Prevencí ex post zase je změna místa výsadby topolovky růžové, čímž nepůjdete vstříc spórám stříhnoucím v půdě zamořené zóny.

Discover

Sponsor

Latest

Koupelnové trendy: Vytvořte si domácí SPA, ve kterém vaše tělo rozkvete do nové krásy

Koupelna je místo, ze které si ve svém domově můžete vyčarovat příjemné domácí SPA. Stačí se inspirovat nejnovějšími interiérovými trendy, které hovoří...

Kyselina listová: Důležitá pro zdraví a plodnost

Kyselina listová, známá také jako folát, je vitamín skupiny B, který hraje důležitou roli v mnoha důležitých procesech v organismu. Je nezbytná...

Jablka pozitivně ovlivňují imunitu. Jíme je však málo

Ovoce s tradicíVěděli jste, že jablka tvoří 70% celkové úrody slovenského ovoce? Zapsaných máme až 150 různých odrůd! Mezi ty nejoblíbenější patří...

Jak se opravdu stravují čeští školáci? Kolik jich pravidelně snídá? Jak často konzumují fastfood?

Problémy s nadváhou či obezitou se stále více projevují iu dětí. Jak se stravuje vaše dítě?Zdravá a vyvážená strava...

Pomalu se blíží čas sladkých melounů! Jak připravit neodolatelný sorbet?

Zralý a sladký červený meloun patří k létu tak jako slunce a voda. Sorbet z červeného melounu - vyzkoušíte?Pokud...