Jak funguje REM spánek a k čemu ho potřebujeme?

REM (Rapid Eye Movement) spánek, česky spánek s rychlými pohyby očí, je jedna z fází spánkového cyklu, která se vyznačuje vysokou mozkovou aktivitou a rychlými pohyby očí. Tuto fázi spánku objevili vědci v 50. letech 20. století a od té doby se stala klíčovým předmětem zkoumání v oblasti spánkové medicíny a neurověd. Zajímá i vás, jak funguje a proč je pro nás tak zásadní? Pak čtěte dál!

Jak funguje REM spánek?

REM spánek je jednou z pěti fází spánkového cyklu, během noci se několikrát zopakuje. Náš spánkový cyklus začíná lehkým spánkem (fáze 1 a 2), přechází do hlubokého spánku (fáze 3 a 4) a končí právě REM spánkem. Ten charakterizuje pár znaků, mezi nimi:

  • Rychlé pohyby očí: Oči se rychle pohybují pod zavřenými víčky.
  • Zvýšená mozková aktivita, během níž se mozkové vlny podobají těm, které se vyskytují během bdělého stavu.
  • Svalová atonie, při které je tělo paralyzované, což zabraňuje snovým pohybům.
  • Živé a intenzivní sny

K čemu REM spánek potřebujeme?

REM spánek je zásadní pro několik funkcí našeho těla a mysli, začíná asi 90 minut po usnutí a střídá se s non-REM fázemi. Proč je REM fáze tak důležitá?

  • Během REM spánku mozek zpracovává a ukládá informace získané během dne. To je klíčové pro učení a zapamatování.
  • REM spánek hraje důležitou roli i v regulaci emocí. Nedostatek REM spánku může vést k podrážděnosti, úzkosti a depresivním náladám.
  • Zvýšená mozková aktivita během REM spánku pomáhá obnovit a regenerovat nervové spojení, což je zásadní pro kognitivní funkce a naši celkovou duševní pohodu.
  • Během REM spánku mozek propojuje všechny možné informace a zkušenosti, což může vést k novým nápadům a řešení problémů.

Jak podpořit REM spánek?

Kdo má chytré hodinky nebo jiné zařízení pro monitoring spánku, ten se možná už dozvěděl, že měl málo REM spánku. Co s tím a jak ho podpořit?

  • Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu každý den, aby si vaše tělo zvyklo na pravidelný cyklus spánku.
  • Vytvořte si relaxační rutinu. Před spaním si čtěte nebo si dopřejte teplou koupel, abyste se uvolnili a tělo se připravilo na spánek.
  • Omezte kofein a alkohol. Vyhněte se jejich konzumaci několik hodin před spaním, protože to může narušit kvalitu spánku a omezit REM fázi.
  • Vytvořte si prostředí ideální pro spánek. Vaše ložnice by měla být tmavá, tichá a chladná, důležitá je i kvalitní postel, třeba i s úložným prostorem.
  • K lepšímu spánku může napomoci i pravidelný pohyb, ale vyhněte se intenzivní fyzické aktivitě těsně před spaním.
  • Dejte si pozor na obrazovky a před spaním se do nich nedívejte. Modré světlo z elektronických zařízení může potlačit produkci melatoninu, hormonu, který je nezbytný pro spánek.
  • Dejte si pozor na rušivé vlivy z okolního prostředí. Před světlem i hlukem zvenčí vás ochrání například rolety.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že tento faktor...

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc a také...

Z letničky může být i trvalka. Kdy to jde a jak na to

V souvislosti s okrasnou dřevnatějící bylinou či polštářově křovitě rostoucí hvězdičkou přímořskou se setkáte is označeními zlatá mince, dukátový květ nebo hvězdné očko. Subtilní...

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D, K. No...

Kyselina listová: Důležitá pro zdraví a plodnost

Kyselina listová, známá také jako folát, je vitamín skupiny B, který hraje důležitou roli v mnoha důležitých procesech v organismu. Je nezbytná pro zdravý...