Účel svatí prostředky, proč byste však funkci živého plotu podřizovali jeho estetiku, když na ni vzhledem k četnému sortimentu opadavých kvetoucích keřů není třeba rezignovat?
Při výběru opadavých kvetoucích keřů do živého plotu je důležitých několik snadno představitelných i splnitelných požadavků, respektive parametrů. Patří mezi ně mohutnost dřeviny, barva květin a charakteristika vhodného stanoviště. Součástí plánování druhově kombinované výsadby je kontrola kompatibility jednotlivých součástí skládačky.
Průběžné otrhávání květin
Při zakládání takové zástěny dbejte na dodržení doporučených rozestupů a ve vlastním zájmu podle možnosti umísťujte do vzájemného sousedství dřeviny s podobnou výškou, šířkou i rychlostí růstu. Výrazně vám to usnadní jejich pozdější udržování. Při výsadbě na jaře namísto časného podzimu se předem smiřte s tím, že první rok budou mít květiny poměrně řídký výskyt. Průběžným otrháváním odkvetlých podpoříte bujení nových.
Nižší vzrůst vedle chodníčků
Mnoho opadavých kvetoucích křovin má i po pominutí své hlavní okrasy dostatečně husté a trvanlivé listy na to, aby většinu roku uspokojivě plnily primární důvod jejich výsadby spočívající ve vytváření vizuální bariéry, přičemž mechanickou zůstávají nonstop. Na ohraničení sektorů nebo olemování chodníků se hodí keříčky přirozeně nižšího vzrůstu – třeba přibližně metrový a podle sorty barevný nátržníkovec křovitý, který nejčastěji seženete ve žluté.
Věnujte pozornost barvám
Mimochodem, barvu slunce, když už jsme u ní, vám poskytne také kručinka či zlatička. Nabíle se prezentují pajasmín, muchovník, tavolník nebo trojpuk (na ilustrační fotografii), růžovou nabízejí škumpa, budleja a dřišťál, červenou položku saturuje vejgelia, bordó přispěje ibišek. Pravda, ve většině případů jsou k dispozici různé barevné varianty. Věnujte tedy tomuto aspektu koupě přiměřenou pozornost.
Zajímavým komerčním řešením na odbourání rozpaků méně zkušených zahrádkářů jsou pěstitelskými odborníky sestavené soubory zohledňující uvedená kritéria. Modelové kvinteto může sestávat ze zlatavky, pajasmínu, tavolníku, trojpuku a meruzalky. Společnými jmenovateli jsou výška v rozpětí 2 – 2,5, šířka 1 – 1,5 metru, tempo růstu 30 – 50 centimetrů za rok, kvetení od dubna do července, nenáročnost na půdní podmínky, preference slunného stanoviště nebo polostínu ak tomu mrazuvzdornost. Vzájemné vzdálenosti při výsadbě v zástupu jsou kolem jednoho metru a za kolekci k vyřešení téměř 10 metrů (z každého keře po dva kusy) zaplatíte přibližně sto eur. Při „zipovém“ rozložení k dosažení masivnější formy živého plotu stačí mezery kolem 70 centimetrů.