Domů Pro ženy Zbavte se škůdců v kurníku přírodní cestou bez zbytečné chemie!

Zbavte se škůdců v kurníku přírodní cestou bez zbytečné chemie!

0

Při představě slepičího kvokání a vůně lahodné vaječiny připravené z čerstvě posbíraných vajec, může být snadné zapomenout na méně příjemné stránky chovu slepic. Jedním z problémů, se kterým se potýká každý chovatel slepic, je neustálý boj s různými škůdci. Ti mohou snadno ohrozit zdraví a bezpečí těchto opeřených krásek.

Chemické prostředky nejsou vždy výhra

Tradiční chemické prostředky mohou být sice účinné, ale často představují zároveň i riziko pro zdraví slepic, mohou mít negativní dopad na životní prostředí no a samozřejmě mohou následně ovlivňovat i nás. Ať při přímém kontaktu během aplikace, následným pobytem v toxickém prostředí nebo konzumací vajec od slepic, které jsou těmto chemikáliím vystaveny. Vyzkoušejte nejdřív raději alternativní, přírodní metody, které mohou být stejně účinné, ale bez negativních vedlejších účinků.

Ochranné oplocení

Začněte tím nejdůležitějším. A to je správně zabezpečený kurník pro slepice a výběh. Zkontrolujte díry v oplocení a případně je hned opravte. Kurník opatřete dvířky, které můžete na noc zavírat. Zároveň do jeho vchodu zavěste jemnou síťovinu, která zabrání vniknutí hmyzu do kurníku. Také pravidelně kontrolujte samotný kurník, aby případné praskliny a otvory byly pečlivě utěsněny a dovnitř se nedostávalo nic, kromě slepic. Nezapomínejte ani na větrání, které v kurníku pomáhá snižovat vlhkost. Kvůli vysoké vlhkosti může hrozit nejen rozvoj plísní, ale také láká některé druhy hmyzu.

Přirození nepřátelé

V přírodě existuje fascinující rovnováha, kde každý organismus hraje svou roli. Tento princip můžeme využít i v našich zahradách tím, že využijeme přirozené nepřátele škůdců, kteří ochrání kurníky pro slepice i celou zahradu.

Přilákejte užitečný hmyz

Jednou z nejúčinnějších metod je využití užitečného hmyzu. Slunéčka sedmitečná jsou známá svou chutí na mšice, které mohou napadat rostliny v okolí kurníků. Parazitické vosičky zase napadají larvy různých škůdců. Tyto druhy hmyzu můžeme přilákat například pěstováním kvetoucích rostlin, které jsou pro ně atraktivní.

I ptáci a netopýři mohou být spojenci

Dalšími pomocníky v boji proti škůdcům jsou draví ptáci a netopýři. Dravci jako sýčci, sovy nebo poštolky, mohou pomoci regulovat populaci hlodavců, kteří nejvíc ohrožují kurníky pro slepice. Netopýři jsou zase skvělí lovci nočního hmyzu. A nevěřte všemu, co se o nich říká, lidem se vyhýbají oklikou. Když na své zahradě rozmístíte několik budek pro dravce a netopýry, možná je tak k sobě nalákáte a budete se moci radovat z jejich pomoci.

Přírodní repelenty

Vysaďte na zahradě rostliny jako je levandule, měsíček nebo eukalyptus. Nejenže krásně vypadají a voní, ale zároveň odpuzují hmyz. Využít můžete i esenciální oleje, jako je olej z citronely nebo eukalyptu. Potřete stěnu kurníku v blízkosti vchodů a otvorů malým množstvím oleje k odrazení škůdců nebo do kurníku zavěste olejem napuštěnou houbičku. V kurníku můžete taky použít křemelinu, která je účinný proti mnoha druhům hmyzu, včetně blech a roztočů. Rozsypat ho můžete i po popelišti, kde se slepice rády čistí.

Jak vidíte, možností, jak bojovat proti škůdcům, kteří ohrožují váš chov, je celá řada. A proto příště, než automaticky sáhnete po chemických prostředcích, zvažte, zda by nebylo lepší vyzkoušet, přírodní cestu, která bude lepší pro zdraví slepic i vás samotných.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version